Massieve funderingen ‘Maar de gemeente Roosendaal wist niet goed wat ze met het terrein moest. Wij wilden het voor een euro kopen. Maar dat ging niet. Nu hebben we het voor dertig jaar in erfpacht.’ In 2016 kwam de archeoloog Marco Vermunt in beeld. En met hem de toestemming om de archeologische opgraving van het terrein eindelijk echt te beginnen. Met de hand zijn funderingen en bouwwerken in de loop van de jaren blootgelegd. Bij elkaar zo’n 2,5 hectare van de in totaal vijf die het complex beslaat. Toen kwam pas echt aan het licht wat er vlak onder de oppervlakte van die wei verstopt zit: massieve funderingen, meters breed, die zich goed laten lezen. En op die manier vertellen over de bouwgeschiedenis van deze plek. Mijn gids Hermans wijst en duidt. Hij kent de opeenvolgende plattegronden feilloos uit zijn hoofd. Zoals gezegd gebeurde de hele operatie in alle stilte. Want op schatjagers zat en zit niemand in Wouw te wachten. Wat ontdekten de funderingen van meer gebouwen. Het kasteel liet hen niet meer los. Maar ook het besef hoe complex deze klus was. Maar het enthousiasme groeide. En zo ontstond vanuit De Vierschaer een nieuwe organisatie: de Stichting Kasteel van Wouw. ‘En toen gingen alle deuren open.’ er zoal nog meer is gevonden, behalve de enorme funderingen en muren, blijft daarom voorlopig nog onder de pet. Maar dat de gravers af en toe toch echt wel stil werden van wat ze diep in de bodem aantroffen, is geen geheim. Dat is als ik in november voor de tweede maal het project bezoek al snel te zien. De wallen worden opgehoogd met grond uit de grachten. De mannen van Bartels hebben de tijd noch de opdracht te onderzoeken wat die grond zoal verbergt. Buiten sowieso heel veel puinsteen. Daarom speuren vrijwilligers met metaaldetectors de wallen minutieus af. Wat kogels levert dat al makkelijk op. Dat het kasteel van Wouw eindelijk herrijst en dat er recht wordt gedaan aan deze historische plek kon pas toen gemeente Roosendaal, provincie Noord-Brabant en Waterschap Brabantse Delta 1,3 miljoen euro in het project stopten. Dat geld zorgde ervoor dat alles in een stroomver snelling kwam, waardoor het eerherstel van het Wouwse kasteel letterlijk vorm kon krijgen. Pas sinds kort treedt de Stichting Kasteel van Wouw er echt mee naar buiten. En schroomt niet langer de publiciteit. Er is wat te zien, daar aan de Waterstraat! Want dankzij de subsidies is in luttele maanden tijd het monument, want zo moeten we het noemen, terug in het landschap gezet. Dronefoto’s geven dat perfect weer. Wouw heeft na eeuwen de herinnering aan zijn kasteel terug! opzichter van destijds nog gesproken. Die vertelde: er was geen eer aan te behalen.’ Zand erover. Letterlijk. Tientallen jaren bleef de plek daarna weer onaangeroerd. Een groene zone, net buiten het dorp. Kasteelweide heette het, een landschapsparkje. Een povere manier om een statement te maken dat geen statement was. Waar van een kasteel niks was te bekennen, buiten die naam. En waar slechts kenners van de historie van wisten dat hier ooit een echt kasteel stond. Die stilte duurde tot 2006. Kees Hoendervangers, Ron Bakx en mijn gids René Hermans, alle drie lid van archeologische werkgroep van de plaatselijke heemkundekring De Vierschaer, zetten een drastische stap, geïnteresseerd als ze als kenners van de historie waren. ‘We zijn gaan prikken. Want spitten mocht niet. Spitten is opgraven. En dat mag niet zomaar op een archeologische plek.’ Anderhalf jaar. Elke zondagochtend. Uren achtereen, dagen, weken, maanden. Het lijkt onvoorstelbaar. En toch deden ze het. En hielden vol. En zo wisten ze heel nauwkeurig de ondergrondse contouren van ‘hun’ kasteel vast te leggen. Langzaam kwam dat verleden tot leven. En werd ook hen duidelijk hoe groot het complex in zijn glorietijd moet zijn geweest. In de jaren dertig was er in opdracht van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed al gemeten en gezocht. Maar de Wouwse vrijwilligers 34 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 35 RONDLEIDING Dronefoto’s laten de omvang en de vordering van het werk aan het kasteel van Wouw goed zien. Foto's: Stichting Kasteel van Wouw. Wie een rondleiding wil over het kasteelterrein moet eventjes geduld hebben. Het terrein werd door het natte najaar zo drassig dat ermee doorgaan niet verantwoord was. Daarom is in de loop van oktober gestopt. Zodra het droger is hervatten de vrijwilligers van de stichting hun werk. Wie interesse heeft om een keertje mee te gaan houdt best de website in de gaten. Als het weer zover is: aanmelden via rondleiding@ kasteelvanwouw.nl Per keer mogen er maximaal 25 mensen mee. De kosten bestaan uit een vrijwillige gift voor de stichting. www.kasteelvanwouw.nl

De Waterschans | 2021 | | pagina 18