WAT WETEN WE OVER HET KASTEEL VAN WOUW? wii» - -■ 1 V- - De oudste laag die bij de opgravingen is gevonden is een cirkel van dertig meter van boomstammen. Die zijn door experts gedateerd op 1000 - 1050. Of dat een burcht of versterking is geweest is niet duidelijk. Erna is er in fases een stenen burcht gebouwd. De oudste bebouwing dateert uit 1250 - 1300. In 1492 begon de uitbouw van het kasteel met vier hoektorens, met een gracht die tot ruim veertig meter breed was, met aarden wallen van wel vier meter hoog en onderaan tot zestien meter breed. ‘Alleen al de toegangspoort had dezelfde grootte als de Gevangenpoort.’ Het kasteel zelf met alle gebouwen zette volgens mijn gids Hermans stadspaleis het Markiezenhof in Bergen op Zoom volledig in de schaduw. Lang duurde de glorie niet. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog bedongen de Spanjaarden die heersten over het ommeland van de stad Bergen op Zoom dat het kasteel moest worden afgebroken. Dat gebeurde geleidelijk aan. Veel puin belandde simpelweg in de grachten. Of werd door inwoners van Wouw gebruikt om huizen in het dorp mee te bouwen. Rond 1747, toen Franse troepen Bergen op Zoom wisten in te nemen, stond op het terrein alleen nog de achterpoort, ook een massief geheel. ‘Die diende als hoofdkwartier van de Franse troepen’, weet gids René Hermans. Van die achterpoort hangt in het Markiezenhof een schilderij. ‘Veel mensen denken dat dat het kasteel was, maar nee, het was slechts een poort.’ Rond 1800 is ook die uiteindelijk afgebroken. En werd het stil. Maar dat is nu voorgoed voorbij. Ambitieus als de gedreven vrijwilligers van de Stichting Kasteel van Wouw zijn dromen ze al stiekem over de herbouw van een van de torens, over een museum Want Wouw heeft wat om te laten zien. En is daar trots op! Wie meer wil weten over het kasteel van Wouw en de betekenis ervan kan de eerderge noemde bijdrage van Marco Vermunt in het boek over Willem van Ham lezen. Maar ook is via de website van de Stichting Kasteel van Wouw nog steeds een boek te koop dat in 2012 verscheen. Het vertelt alles wat er tot dat moment bekend was. Ook de ‘redding’ door Henri Mastboom staat er uitvoerig in beschreven. Ook is bijvoorbeeld terug te lezen hoe de stenen van het kasteel werden verkocht naar mensen in de omgeving. En niet zo’n beetje. Een voorbeeld uit het boek over de verkoop: ‘Soms staat in domeinrekeningen aangegeven om wat voor soort stenen het ging. In 1756 kocht Jacobus Senten 1000 rode moppen, Laureijs Heijmans 3000 stenen, Jacobus Noorden 2425 harde stenen In de achttiende eeuw werd ruim een miljoen stenen verkocht.’Ook werden slechte of kapotte stenen in Wouw als terreinverharding gebruikt. Ze zijn tot op de dag van vandaag terug te vinden. 36 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021

De Waterschans | 2021 | | pagina 19