Gerard Houckgeest had zijn beste periode in onze streek BUITENGAATS Amper dertig werken zijn bewaard gebleven Het Prinsenhof in Delft heeft onlangs een schilderij van Gerard Houckgeest gekocht, dankzij schenkingen van diverse fondsen, een particulier en de Vereniging Rembrandt. Het gaat om een interieur van de Oude Kerk in Delft. Het leverde het Prinsenhof landelijke publiciteit op, en volkomen terecht. Iziko Museums of South Africa Gerard Houckgeest was een belangrijke schilder uit de zeventiende eeuw, vooral bekend om zijn prachtige kerkinterieurs. En de mooiste uit zijn oeuvre heeft hij gemaakt in Steenbergen en Bergen op Zoom. Er zijn maar zo’n dertig schilderijen van zijn hand bewaard gebleven, een relatief klein oeuvre dus. Daarvan zijn er minstens zestien gemaakt toen hij hier in West-Brabant woonde. Hij had hier zijn beste periode. Hij kreeg in Delft verschillende grote opdrachten, waaronder een om patronen te maken voor de wandkleden in de Statenzaal in Den Haag. In 1644 woonde hij nog in Delft. Zijn broer Joris, die naar Oost-Indië Welgestelde familie Houckgeest kwam uit een welgestelde familie. Zijn vader Joris Ottensz Houckgeest was lakenhandelaar in Den Haag, Zijn oom Joachim Ottensz Houckgeest was ook schilder, maar had niet de kwaliteiten van zijn jongere neef. Gerard Houckgeest werd in 1625 lid van het Sint-Lucasgilde in Den Haag. Enkele bronnen geven Barthold (of Bartholomeus) van Bassen op als leermeester. In ieder geval hebben ze samen gewerkt aan een ets met een voorstelling van een kerkinterieur. Het gaat hier waar schijnlijk om een gefantaseerde kerk. Houckgeest trok omstreeks 1635 vanwege de liefde naar Delft. Hij huwde op 1 november 1636 in Den Haag met jonkvrouw Helena van Cromstrijen3. Zij was weduwe van Rogier van Reijnegom, drossaard van Terschelling. Helena kwam ook uit een vermogende familie. Haar vader was Maarten van Cromstrijen, heer van Cromstrijen, secretaris van Zierikzee en later advocaat in Den Haag. Van haar familie erfde Helena onroerend goed in en rond Steenber gen, op Schouwen-Duiveland, op Goeree-Overflakkee en in Vlaanderen. Gerard en Helena woonden aan de westzijde van de Voorstraat in Delft. Dat zal een aanzienlijk huis geweest zijn, want zij werden in 1638 voor het zogenaamde haardstedengeld aangeslagen voor vier stookplaatsen.4 Gerard Houckgeest werd op 22 juli 1639 ingeschreven in het Sint- Lucasgilde in Delft.5 vertrok, gaf hem volmacht om hem te vertegenwoordigen. Gerard woonde toen in de brouwerij De Clauw, Koornmarkt 8 in Delft. Hij had daar zijn atelier en werkplaats; hij hield zich overigens niet met brouwen bezig, zoals zijn collega Jan Steen wel deed6. Naar Steenbergen Tussen 1644 en 1648 vertrok Gerard met zijn gezin naar de omgeving van Steenbergen. Daar woonde Bartha Elisabeth van Cromstrijen, de zus van Helena. Die woonde al lange tijd in de omgeving van Steenbergen; zij was in 1628 getrouwd met Aelbrecht Jacobszoon van der Haven, burgemeester van Steenbergen.7 Na diens overlijden hertrouwde ze in Halsteren in 1639 met Francois Brandijn, advocaat aan het Hof van Holland in Den Haag. Na het overlijden van Francois en Bartha kreeg Gerard Houckgeest bemoeienis met de afwikkeling van de ingewikkelde erfenis. Daarbij waren er van verschillende kanten belanghebbenden in de nalatenschap: van de eerste echtgenoot van Bartha en van haar tweede man. Het ging hierbij om behoorlijke bedragen aan uitstaande leningen, landerijen en huizen. Bartha had zelfs leningen verstrekt aan de markiezin van Bergen op Zoom. Een van de huizen in Steenbergen, het pand de Gulden Leeuw in de Damstraat, werd al in januari 1648 door erfgenamen van Aelbrecht van der Haven betwist. In het archief van Het SMK (Statens Museum for Kunst) in Kopenhagen is het belangrijkste en grootste kunstmuseum in Denemarken. Het bezit een collectie van ruim 260.000 objecten die zeven eeuwen beslaat. Een deel van de collectie is afkomstig uit het bezit van het Deense koningshuis. Vooral de koningen Christiaan IV (die regeerde van 1588-1648) en Frederik V (die regeerde van 1746-1766) hebben honderden werken aan de collectie toegevoegd. Wie was Gerard Houckgeest? Over zijn leven is al eerder in dit tijdschrift geschreven. In een voortreffelijk artikel van Rochus van den Bergh wordt een goed biogra fisch overzicht gegeven.1 Toch is er ook nog veel niet bekend over Houckgeest. Zo staat in veel publicaties vermeld dat hij in 1600 in Den Haag is geboren, maar het bewijs is in de Haagse doopboeken niet aangetroffen. Er wordt in een recente publicatie zelfs aan getwijfeld.2 38 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 39 telt veertien musea, waarvan het oude stadshuis (The Old Town House) in Kaapstad er een is. Het is gebouwd in 1755. Sinds 1914 is hier de Michaelis- collectie ondergebracht. Deze belangwekkende collectie bevat werken van Frans Hals, Jan Steen, Jacob van Ruisdael, Anthony van Dijck en dus ook Gerard Houckgeest. Het museum is nog steeds in restauratie; de collectie is tijdelijk opgeslagen. Stad en land van Bergen op Zoom zijn vaak door kunstenaars vastgelegd. Die stadsgezichten en vastgelegde momenten uit de geschiedenis van onze stad en streek tref je in tal van musea en openbare verzamelingen, ook in het buitenland. Oud-archivaris Cees Vanwesenbeeck spoort ze op en beschrijft ze in deze rubriek. In aflevering 6: de Gertrudiskerk door Gerard Houckgeest. Handtekening Gerard Houckgeest, WBA NA 136, akte 214. Gertrudiskerk te zien in Kaapstad en Kopenhagen Interieur van een kerk, ets; ontwerp van B.van Bassen, getekend door G.Houckgeest en gedrukt door J.PBerendrecht. VJrx - --- yi dl

De Waterschans | 2021 | | pagina 20