Bergen tussen 1747 en 1941 Jeroen van den Beemt speurt naar relaties in stadsbestuur Jy J 9 1 1 1| J a V i i 1 T: L door Henk Boot Jeroen van den Beemt (52), lid van onze Geschiedkundige Kring, is al jaren bezig met een onderzoek naar het bestaan van bestuurlijke relaties in Bergen op Zoom. Uitgesmeerd over de periode tussen 1747 en 1941. De oud-Molleriaan, nu leraar geschiedenis op een christelijke scholengemeenschap in Zwijndrecht, doet dit monnikenwerk in zijn uppie. Daarbij kan hij wel enige hulp gebruiken. Wie daarvoor belangstelling heeft, kan zich bij hem melden: vandenbeemt@gmail.com In 2010 begon het zo te kriebelen, dat ik besloot het onderwerp weer op te pakken’ tegen en één protestantse, helemaal van elkaar gescheiden. Alsof je tussen al het fruit in de schaal twee appels en één sinaasappel aantreft.’ bijvoorbeeld. Die leidde tot de eenwording van Duitsland, waardoor de machtsverhoudingen in Europa op zijn kop werden gezet. Met een impact die veertig jaar later tot de Eerste Wereldoorlog leidde.’ Je begint met je onderzoek al in 1747, hoe logisch is dat? ‘1747 is een historisch jaar. Na de inname van Bergen op Zoom door de Fransen zochten veel inwoners Wat leverde dat op? ‘Dat had om te beginnen meer voeten in aarde dan gedacht. Het digitale tijdperk stond toen nog in de kinder schoenen. Mijn gegevens zette ik op doorgeknipte A4-tjes die ik opsloeg in ordners. De uitkomst viel me wat tegen. Ik kwam twee katholieke cirkels Waarom begint een mens aan zo’n omvangrijk karwei? ‘In 1996 studeerde ik af op een onder zoek naar de ‘Herkomst en samenstelling van de bestuurlijke elite in Bergen op Zoom rond 1850’. Daarvoor gebruikte ik de naamlijsten van de gemeenteraden uit 1844, 1851 en 1856. Probeerde aan de hand van hun namen via geboor teaktes, overlijdens en huwelijken te zoeken naar hun ouders, hun partners en kinderen. En ook naar hun geloof: katholiek of protestant. Om een antwoord te vinden op de vraag of er een netwerk bestond.’ Niet direct een aanmoediging om meer te willen. ‘Toen ik ermee klaar was zeker niet. Maar het onderwerp an sich bleef me bezighouden. In 2010 begon het zo te kriebelen, dat ik besloot het weer op te pakken. Ditmaal over een periode die zich uitstrekt van 1747 tot 1941.’ En waarom 1941 als eindpunt voor je onderzoek? ‘De Duitse bezetter verbood toen politieke partijen, dat verbod werd pas na de bevrijding teruggedraaid.’ Zijn er aanwijsbare kongsi’s geweest tussen families of zelfs generaties daarvan in die bijna tweehonderd jaar? ‘Het onderzoek naar gezichtsbepalende figuren in het bestuurlijk leven van Dan nog rest de vraag: oefenden de leden van zo’n netwerk bestuurlijk ook daadwerkelijk macht uit en kun je dat hard maken? ‘Uit openbare raadsverslagen lees je dat vaak niet af. Uit mijn eigen ervaring als VVD-raadslid in Roosendaal weet ik dat politieke besluitvorming meestal voorafgaand aan de openbare raadsvergadering tot stand komt. Of die bubbels die ik aantref daadwerkelijk ook tot een bundeling van invloed of macht in het politieke en maatschappelijke leven leidden, mag iemand anders na mij uitvissen. Zelf heb ik mijn handen nog wel even vol aan dit onderzoek.’ hun heil elders. Er kwamen Vlamingen voor terug. Niet meteen plaatsvervan gers van de vertrokken elite, die meestal vastgoed in de stad hadden, dat wel op naam stond geregistreerd. Ook kwam er dat jaar een eind aan het Tweede Stadhouderloze Tijdperk in de Republiek der Verenigde Nederlanden. De nieuwe man, Willem IV, prins van Oranje, maakte er een erfstadhouder- schap van.’ Waarom dat dan? ‘Ik had me voorgenomen de negentiende eeuw te verkennen over de staatsinrichting. Daarover is in ons land niet zoveel bekend. Op een of andere manier spreekt die periode kennelijk wat minder tot de verbeel ding. Dan wil ik daar meer over te weten komen. Over de betekenis van de Frans-Duitse oorlog in 1870-1871 de stad is nog lang niet af. Ik heb inmiddels meer dan 5000 pagina’s aangemaakt. Digitaal, want met de papieren kaartenbak lukt het niet meer. Die site https://herenvanbergen. fandom.com/nl/wikiHeren_van_ Bergen_wiki is vrij in te zien. Beschouw het als een historische peepshow. Je kunt zoeken op naam. Zo probeer ik, en mensen mogen me helpen, de samenstelling van achtereenvolgende gemeenteraden te linken aan relationele banden. Een getuige is bij het huwelijk van een ander raadslid of bij de doop van diens kind, heeft er kennelijk een bijzondere band mee. Anders word je daarvoor niet gevraagd. Dat kan interessant zijn, zeker als je ontdekt dat die twee ook lid zijn van dezelfde vereniging of standsorganisatie, in dezelfde buurt zijn opgegroeid of in hetzelfde schoolbestuur zitten.’ Wat als je een connectie tussen raadsleden onderling of met derden vermoedt? ‘Associatie en intuïtie spelen een belangrijke rol. Het oude zwembad werd tweemaal daags voorzien van vers zeewater. Via een pijpleiding transporteerde de Spiritusfabriek gedistilleerd schoon warm water naar het bad. Dan vraag ik me af: “Kende de directeur van de fabriek een bestuurslid van zwemvereniging Juliana?” Die club organiseerde er ooit Europese zwemkampioenschappen. Bij een vermoeden van een connectie duik ik in archieven voor meer aanwijzingen. Via Delpher, de website met archieven van kranten, boeken en tijdschriften gaat dat tegenwoordig best gemakkelijk. Kom ik daar dezelfde namen in tegen, dan zit ik op een goed spoor. Tot er zoveel gegevens op tafel liggen, dat het bewijs voor zo’n link in mijn ogen is geleverd. Misschien niet helemaal wetenschap pelijk, maar het bestaan van een bubbel, zoals dat tegenwoordig heet, toon ik daarmee wel aan.’ 1 tfgSN 44 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 45 ‘Het bestaan van een bubbel toon ik dan wel aan.’ Foto: Corné de Weert.

De Waterschans | 2021 | | pagina 23