in Halsteren Biografie geeft antwoord: Erasmus was ERASMUS De heren door Cees Vanwesenbeeck van Bergen waren nogal eens zuinig mogelijkheid krijgen voor een studiereis naar Italië. De kleine Adolf zou in 1509 in Bergen op Zoom trouwen met Anna van Bergen, oudste dochter van Jan III van Bergen. Voer voor discussie Begin 1493 vertrok Erasmus naar Bergen op Zoom. Bisschop Hendrik verbleef vaak voor langere tijd in de stad. In 1493-1494 in gezelschap van zijn secretaris Erasmus. Waar zij logeerden is al langere tijd voer voor discussie. Die begon met een artikel van pastoor Juten in Taxandria 1923 die veronderstelde dat zij in het kasteel van Wouw of het kasteel in Borgvliet verbleven. Slootmans schreef in 1928 in datzelfde tijdschrift dat Erasmus en zijn vrienden in het kasteel van Halsteren logeerden. Het kasteel van Wouw komt waarschijnlijk niet in aanmerking. Daar woonde sinds 1487 Jan III van Bergen, de opvolger van Jan metten Lippen. Bovendien was het kasteel in de jaren 1490-1495 volop in verbouwing. Zijn vader Jan II van Bergen woonde inmiddels met zijn familie en gevolg in het Markiezenhof, dat toen ook nog niet helemaal klaar was. De bouwwerk zaamheden waren niet aangenaam voor logés, dus stonden hiervoor de kastelen te Borgvliet en Halsteren ter beschikking. Sandra Langereis kiest voor het slot te Halsteren. Dat is voor een deel gebaseerd op eerdere publicaties, zoals die van Korneel Slootmans uit 1928, deels op de vertaalde brieven van en aan Erasmus. Daar zit een brief bij uit de lente van 1494 die in Halsteren is geschreven. Dat lijkt me wel een doorslaggevend argument om voor het slot van Halsteren te kiezen. Met de uitermate boeiende en gedurfde 800 pagina’s tellende biografie over Erasmus sleepte Sandra Langereis op 31 oktober jl. de Libris Geschiedenis Prijs in de wacht. De auteur reconstru eerde de levensloop van de beroemde geleerde, waarbij ze dankbaar gebruik maakte van diens oeuvre en van een grote hoeveelheid brieven aan en van Erasmus zelf. Dat leverde nieuwe inzichten op. Ook over zijn verblijf in het Bergse en zijn band met de familie van de heren van Bergen, eind vijftiende, begin zestiende eeuw. Grieks studeren De relatie met het huis Van Bergen kreeg later een vervolg. Weer dankzij bemiddeling van Jacob Badt, kon Erasmus in 1501 terecht in de abdij van Sint Omaars ten zuiden van Calais. De abt daar was Anton van Bergen (1455-1531), zoon van Jan metten Lippen en broer van Hendrik van Bergen. Erasmus kon een jaar lang in deze abdij Grieks studeren. In de interessante biografie door Sandra Langereis komt de familie Van Bergen en dan met name de zonen van Jan II van Bergen ruim aan bod. Maar ook de vrienden van Erasmus: Jacob Badt en Willem Coelghenen. Hij had vooral veel waardering voor en vriendschap met Jacob Badt, die in 1502 tot groot verdriet van Erasmus overleed. Jammer dat Sandra Langereis in de biografie Hendrik van Bergen geregeld heer van Bergen noemt. We zijn er in de geschied schrijving van onze regio aan gewend geraakt dat die titel is voorbehouden aan de heer zelf, dus aan Jan II van Bergen (metten Lippen) en na diens overlijden Jan III van Bergen. Hendrik was na het overlijden van de oudste zoon Philips in feite de aangewezen troonopvolger, maar hij koos voor zijn carrière in de kerkelijke hiërarchie. En dus werd Jan III op 8 september 1494 door de hertog van Brabant met het land van Bergen op Zoom beleend. DWARSDENKER r ïrn hwc-graïic SANDRA LANGEREIS Waarom is dit boeiende boek zo interessant voor Bergen op Zoom en omgeving? Op de eerste plaats vanwege Erasmus’ haat-liefde relatie met de familie Van Glymes, de heren van Bergen. Van hen hoopte hij voldoende geld los te krijgen om zijn studie en zijn literaire werk te betalen. Maar ze waren nogal eens zuinig van aard... Een tweede facet wat de Langereis’ studie voor hier interessant maakt is dat er meer duidelijkheid is ontstaan over het slot in Bergen op Zoom en de omgeving waar Erasmus tussen 1493 en 1495 verbleef. Het contact tussen de later wereldberoemde humanist en de Van Glymessen dateert uit de jaren negentig van de vijftiende eeuw. Erasmus zat toen in het augustijnenklooster in Stein bij Gouda. Daar was hij op zijn twintigste begonnen aan het boek Antibarbari (tegen de barbaren). In eerste instantie een pamflet tegen de intellectuele bekrompen heid van de schoolmeesters en pedagogen. In Stein kreeg Erasmus het verzoek om secretaris te worden van Hendrik van Bergen, bisschop van Kamerijk. Hendrik (1449-1502) was de tweede zoon van Jan II van Bergen (Jan metten Lippen). Hij was sinds 1480 bisschop van Kamerijk en sinds 1493 kanselier van de orde van het Gulden Vlies. Hendrik had ambities: hij wilde kardinaal worden. Daarvoor had hij een secretaris nodig die het Latijn goed beheerste. Er moesten immers brieven naar Rome gestuurd worden en speeches geschreven. Voor Erasmus was dat een uitgelezen kans: weg uit Stein en zicht op een studiereis naar Italië, waar hij zou kunnen promoveren. Geen salaris Erasmus komt in Halsteren in contact met Willem Coelghenen, pensionaris en later ook burgemeester, en met Jacob Badt (of Battus), eerst schoolmeester, later secretaris van de stad. Ook ontmoet hij er Joost van Schoonhoven, arts. Tijdens zijn verblijf in Halsteren werkt Erasmus verder aan zijn Antibarbari, waarbij hij de discussies met zijn vrienden over de problemen van de tijd verwerkt in de nieuwe literaire vorm van zijn boek. Met Badt blijft hij bevriend en hij zal hem nog vaak inschakelen als hij weer eens financiële ondersteuning nodig heeft. Erasmus krijgt in de jaren 1493 - 1495 geen salaris van Hendrik van Bergen. Dat ging in die tijd zo met kloosterlingen, en voor bisschop Hendrik van Bergen was hij zodoende een goedkope kracht met alleen kost en inwoning. Af en toe kreeg Erasmus een bedrag, maar te weinig om zijn studie aan de universiteit in Parijs mee te betalen. Hij noemt de bisschop niet voor niets anti-mecenas. Op schooibrieven werd niet gereageerd. Voor Erasmus zat er niets anders op dan lesgeven om zo in kost en onderhoud te voorzien en om zijn studie te betalen. Later bemiddelde Jacobus Badt nog voor betaald werk bij de vrouw van Veere, die op het kasteel van Tournehem woonde, samen met haar zoontje Adolf van Bourgondië. In ruil voor les aan de kleine Adolf zou Erasmus de - T' Ti'- t. 46 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 47 Boven: De biografie Erasmus, dwarsdenker door Sandra Langereis. Boven: Het kasteel van Halsteren, detail van de Scheldekaart van 1468 in het Algemeen Rijksarchief in Brussel. Onder: Het kasteel van Halsteren op de Scheldekaart uit 1500-1510 in het stadsarchief van Antwerpen. r r 1

De Waterschans | 2021 | | pagina 24