We zullen meer moeten doen I 1 r slot/ Lezing FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX Van de erfenis van vader bekostigt Erasmus zijn studie Ondanks deze kleinigheid is de biografie van Erasmus een aanrader! De auteur plaatst Erasmus in zijn tijd. Nu eens niet louter als geleerde, ook als mens van vlees en bloed in zijn omgeving: de kloosters, de universiteiten, de adellijke personen, zijn reizen, zijn vrienden en zijn relaties. Daardoor krijgt de lezer een goed beeld van de intellectuele kringen in de vijftiende en begin zestiende eeuw. Lof der zotheid Tijdens een studie theologie komt hij in Frankrijk en Engeland aanraking met humanisten. Daar ontwikkelt hij zijn gedachtegoed over vrijheid voor wetenschap en ideeën en voor tolerantie tegenover (religieus) andersdenkenden. In zijn beroemde Lof der Zotheid houdt hij in 1509 op satirische wijze de gevestigde orde in kerk, staat en samenleving een spiegel voor. Erasmus is pleitbezorger voor behoud van de klassieke talen Grieks en Latijn. Zijn kritiek op dogmatische opvattingen en onverdraagzaamheid in het algemeen en binnen de katholieke kerk in het bijzonder, worden hem niet in dank afgenomen. Hij wordt afgeschilderd als een ketter, als baanbreker voor Luther met zijn reformatie. In 1536 overlijdt hij. Zijn betekenis in de Europese cultuurgeschie denis wordt heden ten dage levend gehouden via de stichting Praemium Erasmianum ter bevordering van geesteswetenschappen, sociale wetenschappen en kunsten. Dwarsdenker Erasmus De dwarsdenker Erasmus, zoals de ondertitel van het bekroonde boekwerk luidt, schreef zelf in 1524 in Compendium een overzicht van zijn eigen leven. Sandra Langereis noemt Erasmus’ eigen weergave stelselmatig autobiografictie. Daarin geeft hij volgens Langereis een gekleurde kijk op de werkelijkheid. Zoals over zijn geboor tejaar, zijn jeugd, zijn vader en zijn vorming die hij kreeg in kloosters. Uit deze studie blijkt dat hij als Herasmus op 28 oktober 1469 in Rotterdam is geboren. Als zoon van Margaretha, een ongehuwde Zevenbergse, en priester Gerard, zoon van Helias, uit Rotterdam. Zij hebben al een andere onwettige zoon: Pieter. De jonge Herasmus groeit op in Gouda. Op kosten van vader Gerard gaat hij naar de Latijnse school in Deventer, een van de beste scholen in de noordelijke Nederlanden. Zijn moeder verhuist met hem mee en overlijdt daar een paar jaar later aan de pest. Herasmus is dan bijna dertien. Enkele jaren later overlijdt ook zijn vader. Van de erfenis van vader bekostigt Erasmus zijn studie. Zo komt hij in een kosthuis van de Broeders van het Gemene Leven in Den Bosch terecht, waar hij het niet erg naar zijn zin heeft. Op zestien- of zeventienjarige leeftijd gaat hij naar het augustijnenklooster Emmaus in Stein bij Gouda. In 1492 wordt hij tot priester gewijd. Zijn werkzaamheden als kanselier voor Hendrik van Bergen bieden hem meer studiemogelijkheden. Dankzij de pauselijke dispensatie van sommige religieuze verplich tingen als priester, zoals het opdragen van missen. Tot zover de bevindingen van Sandra Langereis over de jeugdjaren van Erasmus. Beste leden, 48 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 49 ‘Een indringender en zichtbaarder voorbeeld van hoe het niet moet is nauwelijks denkbaar’ De statuten van onze Kring waren al heel lang niet meer gewijzigd en moesten weer eens ‘bij de tijd’ gebracht worden. Dat is inmiddels gebeurd, maar in het proces van de statutenwijziging viel het mij op dat wij aan de doelstelling ‘activiteiten tot het behoud van de historische schoonheid en structuur’ niet zoveel aandacht meer schonken. In mijn column in de vorige Waterschans vroeg ik uw mening, maar daar werd nog niet erg uitbundig op gereageerd. Een oud-Bergenaar in Abcoude schreef ons dat het juist wel een taak voor de Kring zou moeten zijn ‘de politiek wakker te schudden’ en ‘met argumenten te bestoken’. Hij noemde het voorbeeld van de teloorgang van het Gouvernement bij de mislukte verbouwing tot winkelcentrum, waarover in diezelfde Waterschans een uitgebreid artikel te lezen was. Ik nam mij voor het onderwerp ook op de jaarvergadering ter sprake te brengen. Die vond plaats op 13 oktober. Diezelfde middag, vlak voor de vergadering, kwam ik langs de oude haven en wist niet wat ik zag. Een aannemer was bezig met het plaatsen van grote witte bigbags gevuld met zand, om de slecht onderhouden kadewanden te stutten. Ik maakte gauw een foto om op de jaarvergadering te tonen bij de vraag of we ons niet wat drukker zouden moeten maken over historische schoonheid. Maar enkele leden waren me voor. Direct bij aanvang van de vergadering werd de kwestie aangemeld om in de rondvraag te behandelen. De aanwezige leden waren het snel met elkaar eens: een indringender en zichtbaarder voorbeeld van ‘hoe het niet moet’ is nauwelijks denkbaar en we zouden onze vereniging beter in moeten richten om lokale bestuurders historisch bewustzijn bij te brengen en desnoods proberen te corrigeren. De vraag is echter hoe we dat het beste kunnen doen. Op dit moment zijn al onze activiteiten gericht op kennisverwerving en -deling: we hebben de werkgroepen Excursies, School voor Geschiedenis, Geschiedenisquiz, Industrieel Erfgoed, Boeken, Lezingen, Website en Waterschans. En lange tijd hebben we gedacht dat je moet beginnen om de beleidsmakers, zowel bestuurders als ambtenaren, kennis bij te brengen. Niet voor niets voeren we de tagline Met de gemeente Bergen op Zoom werd ooit afgesproken dat nieuwe ambtenaren een speciale stoomcursus zouden krijgen bij de School voor Geschiedenis. Dat is éénmaal gebeurd, met een positieve evaluatie, maar de jaren erna zijn de uitnodigingsbrieven nooit meer beantwoord. We hebben het nog een paar jaar volgehouden om met nabellen en navragen het stadskantoor in beweging te krijgen, maar zonder succes. Op de ledenverga dering hebben we besloten voortaan de raadsleden te voorzien van een gratis Waterschans; hopelijk komt dat op termijn de omgang met het historisch erfgoed ten goede. Dat we meer zullen moeten doen dan dat, staat hoog op de agenda van uw bestuur. U kunt zich overigens weer aanmelden voor een bestuursfunctie: er zijn twee vacatures (zie rubriek Uit eigen Kring). Tenslotte wens ik u allen een goede jaarwisseling toe en hoop dat we onze activiteiten weer snel kunnen hervatten. Koert Damveld Voorzitter Met kennis van het verleden krijgen we meer begrip voor het heden en kunnen we met meer creativiteit bouwen aan de toekomst SANDRA LANGEREIS IN GESPREK OVER ERASMUS Datum: donderdag 27 januari 2021 Aanvang: 20:00uur Locatie: Bibliotheek West Brabant, Kortemeestraat 17, Bergen op Zoom Aanmelden: info@quistboeken.nl Entree: gratis Links: Opgraving van het kasteel in 1968. Rechts: De toren van het kasteel van Halsteren op een kaart van Adan uit 1783 in het archief van de Raad en Rekenkamer van de markiezen van Bergen op Zoom.

De Waterschans | 2021 | | pagina 25