De organisatie van Testers werd medio december 1942 opgerold Centres d’Assistance Social aux Réfugiés Néerlandais (CASAN). Piet van Emmerik Een van de vele vluchtelingen die met de hulp van Jos Testers zijn weg naar de vrijheid vond is Apeldoorner Piet J.M. van Emmerik14, een sergeant-vlieger. Als 21-jarige scholier van de Zeevaartschool verlaat hij in 1942 met een vriend Nederland om te trachten naar Engeland te komen. Het lukt ze om naar België te gaan en via Antwerpen arriveren ze in Brussel waar hun geld op raakt. Gelukkig krijgen ze wat geld van een vriend en via Parijs komen ze in Toulouse terecht in het centrum voor Getuigenissen over Jos Testers Er is een beperkt aantal verslagen en verhalen beschikbaar van mensen die Jos Testers tijdens zijn verzetswerk hebben ontmoet of met hem hebben samengewerkt. Omdat we ons hiermee enigszins een beeld kunnen vormen van zijn persoon en zijn werk, worden ze hierna puntsgewijs besproken. De belangrijkste informatie komt van Jean Weidner, grondlegger van Dutch-Paris, die uitgebreid verslag doet van het verzetswerk van zijn organisatie. Daarnaast zijn er summiere getuigenissen van enkele vluchtelingen en een consulaatmede- werkster. en Frankrijk woonden en hulp gingen bieden aan Nederlandse vluchtelingen die bij hun aanklopten.’9 Veel mensen moesten bereid gevonden worden om te helpen, zowel door het verstrekken van eten en onderdak als voor geld, valse papieren zoals paspoorten, verblijfs vergunningen en visa. Tevens fungeerden ze als koeriers tussen de Nederlandse regering in ballingschap en het verzet, maar ook brachten ze geld, documenten en berichten over. Om hun werk te kunnen doen, was de risicovolle hulp nodig van burgers, boeren, winkeliers, hoteleigenaren, zakenmensen, bankiers, douaniers en politieagenten. zoveel mogelijk hulp gaf om Spanje binnen te komen. De Offices in Perpignan en Toulouse werkten daarbij nauw samen.’8 Echter, doordat Frankrijk onder druk van Duitsland de officiële diplomatieke betrekkingen met de door de Duitsers bezette landen moest verbreken, kon het verzetswerk via de consulaten en Offices geen doorgang meer vinden. Maar daar was een mouw aan te passen. Telkens als er een instituut of organisatie verboden werd kwam er een andere, geleid door telkens dezelfde mensen, voor in de plaats. Achtereenvolgens zien we dan ook verschijnen: het Office Néerlandais, met aan de leiding Jos Testers, die eerder al benoemd was tot hoofd van het vluchtelingencentrum in Toulouse; de Association de Secours aux Réfugiés Néerlandais (ASRN); Bureaux d’Administration des Néerlandais; bezette gedeelte van Frankrijk binnen en kwam er een abrupt einde aan de samenwerking met de Vichy-regering. Een golf van arrestaties volgde en ook de organisatie van Jos Testers en Joop Kolkman werd medio december 1942 opgerold. Weidner herinnert zich over deze periode: ‘Helaas werden vlak na de komst van de Duitsers in regio zuid, de één na de andere gearresteerd. Alle officiële en semi-officiële mede werkers van de Nederlandse regering in Frankrijk werden opgepakt door de Duitsers. De heer Sevenster werd samen met een aantal belangrijke mensen opgepakt tijdens een bijeenkomst in Evaux-les-Bains, zoals meneer Herriot en generaal La Larencie, beide belangrijke mensen in het Franse verzet. De beide consuls, zowel van Toulouse als van Perpignan, de heren Testers en Kolkman, zijn na hun arrestatie overgebracht en uiteindelijk overle den in een concentratiekamp in Duitsland. Meneer Naeff, de rechterhand van meneer Kolkman, had kunnen vluchten naar Zwitser land net zoals meneer Aarts, de rechterhand van meneer Testers in Toulouse. Al deze personen hadden nauwe banden met de geheime organisatie Dutch-Paris in Nederland. Dit was een van de grootste onder grondse organisaties in Nederland en werkte ook onder de naam Oranjeweg, die in Nederland begon en in Spanje eindigde.’13 werd één van grootste ondergrondse routes naar Zwitserland. Op deze manier organiseerde ik die zomer de vlucht van ongeveer honderdvijftig mensen. Mijn vrouw - Gabrielle - werkte voor de oorlog op het Franse consulaat in Geneve en had een permanent visum op haar paspoort staan, dus zij kon zonder problemen de grens tussen Frankrijk en Zwitser land oversteken. Zowel heen als terug. Haar rol was daarom heel belangrijk.’11 Wat precies de rol van Jos Testers was, wordt in de verslaglegging van Weidner niet helemaal duidelijk, maar volgens De Jong had Testers samen met de journalist J.W. Kolkman van Perpignan uit een ontsnappingsweg door de Pyreneeën georganiseerd, die mede gebruikt werd om Engeland vaarders uit Zwitserland naar Spanje over te brengen.12 Op 12 november 1942 trokken de Duitsers het nog niet Jean Weidner Een van de kopstukken van Dutch- Paris was Johan Hendrik Weidner jr. Hij werd geboren in Brussel als zoon van Nederlandse ouders. Hij opende in 1935 een import/export textielzaak in Parijs. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog woonde hij in Parijs. Met de daarop volgende bezetting van Frankrijk door Duitsland vluchtte hij met een aantal anderen van Parijs naar Lyon in het onbezette deel van Frankrijk. Omdat hij zijn Parijse textielzaak in de steek had moeten laten, begon hij in Lyon een nieuwe textielzaak. In 1941 werkte Weidner samen met Dutch-Paris, waarvan de Lyonese textielzaak al gauw het hoofdkwartier werd. Hij had daar een behoorlijke rol in het sociale leven.10 Hij schrijft over deze periode: ‘Met toestemming van meneer Lambotte, consul in Lyon, en na zijn dood, met de heren Jacquet, Sevenster, Testers, Kolkman en Naeff verzond ik pakketjes, zorgde ik voor verblijfsvergunningen enz. Ondanks de talloze moeilijkheden en de Franse autoriteiten die tegenwerkten, waren de activiteiten van deze heren heel erg belangrijk. Dankzij de heren Kolkman en Naeff werd Perpignan een van de grootste vertrekplaatsen naar Spanje. Dit zowel op legale manier als illegaal. De heer Sevenster zorgde voor de financiën en organiseerde alles. Met al onze krachten hielpen we de mensen om uit Frankrijk te vertrekken en Lyon De groep Dutch-Paris Dat het zuiden van Frankrijk een redelijk veilige omgeving was en dat het van daaruit mogelijk was om naar Zwitserland of Spanje verder te trekken was ook in Nederland niet onbekend gebleven. Ook het gegeven dat er Nederlanders waren, zoals Jos Testers, om je te helpen, zorgde ervoor dat er vanuit de illegaliteit alle moeite werd gedaan om de mensen daar naartoe te helpen ontsnappen. De groep Dutch-Paris speelde daarbij een belangrijke rol. Volgens oorlogs- historicus Megan Koreman was er geen reddingsorganisatie ‘die een groter gebied bestreek, meer taken vervulde en meer mensen hielp, dan de groep die de naam Dutch-Paris is gaan dragen. Deze ontsnappingslijn ontstond door de individuele inspan ningen van Nederlanders die in België Hulp aan Engelandvaarders De Nederlandse consuls te Montauban en Vichy, de heren Metzger en Sevenster, zetten zich daar samen met de heer A.J. van Dobben, vertegen woordiger van Philips in Toulouse, voor in. Zij waren de oprichters van het Office Néerlandais met drie centra, in Perpignan, Toulouse en Lessac. Daar bevonden zich eind 1941 circa vierhonderd ontsnapten (onder wie bijna driehonderd Joden) van wie ongeveer tweehonderdzestig in het centrum bij Toulouse dat verreweg het grootst was: een kasteel met een aantal woningen in nabije dorpen en gehuchten. In het standaardwerk Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog schrijft Dr. Lou de Jong hierover: ‘De leiding van het Office in Toulouse werd (na september 1941) aan de Nederlander J.C.A.M. Testers toevertrouwd die, zoals Van Dobben al gedaan had, aan Engelandvaarders :.Cs ’■IV •I I 1 1 3.’! 52 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 53 Het huis van de familie Testers in Le Thillay. De tekst op de poort is identiek aan die op de gevel van het stadhuis in Bergen op Zoom. Collectie Gijs Asselbergs.

De Waterschans | 2021 | | pagina 27