INHOUD Erepenning VAN DE HOOFDREDACTEUR Column Van de hoofdredacteur: 2 38 Erepenning De eerste 4 prinsenwagen 44 was een De architect die tekende 14 voor ’t Ketrientje 46 22 49 Necrologie: Nic Grosfeld 28 50 Column Verbasterd: Frisse Wind 31 Rubriek Ommeland: 57 32 Prijs voor Mastboomhuis 58 over verloren landgoederen wonderlijk pronkrijtuig Een van de grootste kastelen van de Nederlanden, in Wouw Door Janske Gorissen Heren van Bergen waren belangrijke geldschieters voor dwarsdenker Erasmus Column Fausto Numine Berga Victrix: Meer doen werd Welberg (inter)nationaal bekend Rubriek Buitengaats: Werken van Gerard Houckgeest in Kaapstad en Kopenhagen Een zo goed als vergeten verzetsstrijder uit Halsteren Diepgravend onderzoek naar bestuurlijke elites Rubriek Uit eigen kring: Zoeken naar verhalen WATERSCHANS 4 DECEMBER 2021 Jan van de Kasteele 2 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 3 ‘Datzelfde bestuur dat In den Scherminckel nog altijd dakloos wil maken’ Eindelijk erkenning voor Stichting In den Scherminckel. Van onze koning nog wel. De Koninklijke Erepenning. Dat is niet zomaar iets. Ik moest eind november wel een beetje lachen toen ik het bericht langs zag komen. Mooi dat we in de Waterschans eerder dit jaar deze bijzondere club vrijwilligers uitvoerig hebben geportretteerd. En bizar is het tegelijk. Vooral als je dit leest: ‘De Koninklijke Erepenning symboliseert het respect en de waardering die de Koning heeft voor bijzon dere verdiensten van de ontvanger. Alleen de Koning kan de Erepenning toekennen.’ Bron van deze tekst: het Koninklijk Huis. Waar ik ook lees: de aanvraag van de Koninklijke Erepenning loopt via de burgemeester in de vestigingsplaats of via Gouverneur of Rijksvertegenwoordiger. Onze burgemeester. Als vertegenwoordiger van het stadsbestuur. Datzelfde bestuur dat In den Scherminckel nog altijd dakloos wil maken. Het kan verkeren. Hopelijk dwingt deze erepenning zoveel respect af dat de amateurarcheologen voorlopig van huisvestingssores gevrijwaard blijven. Verkoop van het voormalige politiebureau aan de Wassenaarstraat zou een zegen voor In den Scherminckel kunnen zijn als de amateurarcheologen en het depot eindelijk landen op een plek die recht doet aan het respect dat ze in elk geval van de koning krijgen. Nu de Bergse politiek nog. Uiteraard kun je je afvragen of onze burgemeester eindelijk eens een ferm statement heeft gemaakt. Door op eigen houtje bij de koning aan te kloppen. Joh, Alex, doe me een lol, geef eens een erepenning weg, ik weet nog een leuk clubje. Waarmee hij de gemeenteraad voor het blok zet: tengels af van ‘mijn’ archeologen. Mooi verhaal. Over verhalen gesproken. Daar hebben we er in deze nieuwe Waterschans ook een paar bijzondere van. Over het Ezelskarreke bijvoorbeeld. Vastenavendkenner Eric Elich kwam via het nodige speur werk achter een mooie geschiedenis over de allereerste prinsenwagen van het naoorlogse Krabbegat. Ook diep groef Stephan Asselbergs, ja, de ongetwijfeld trotse voorzitter van In den Scherminckel. Hij dook in het dossier Ketrientje. Vroeg zich af wie in hemelsnaam de architect is geweest van het gebouw aan het St.-Catharinaplein. Het antwoord is verrassend. Marianne de Hoogh doet onderzoek naar persoonlijke verhalen uit de Tweede Wereldoorlog. Zo stuitte ze in bronnen over het Franse verzet op de naam van de in Halsteren geboren Jos Testers. Hij moest zijn verzets activiteiten in Zuid-Frankrijk bekopen met de dood in concentratiekamp Buchenwald. Maar nog verbaasder was de onderzoekster toen ze ontdekte dat Testers in Halsteren en Bergen op Zoom amper bekend is. Ze ging op zoek naar het verhaal achter deze vergeten verzetsstrijder. Meer geef ik niet weg. Veel leesplezier. Een goede kerst en veilige jaarwisseling. Tot in 2022!

De Waterschans | 2021 | | pagina 2