‘Prins Nilles laje we dan in z’n Ezelskarreke’ 'Jt B; ‘WONDERLIJK PRONKRIJTUIG’ WAS PROTOTYPE VOOR MENIGE WAGEN door Eric Elich Op de voorpagina van het Vastenavendblatje van 1948 staat prominent de lijntekening van een praalwagentje. Elders in het vier bladzijden tellende blaadje wordt het aangekondigd als Ezelskarreke. Zonder verdere introductie of uitleg. Het enige wat in het programma vermeld wordt, is dat: ‘Zijne Oogeid Prins Nilles I mè gevolg op Zaterdag 7 Febrewari 1948 om allef vier ’s middags zal worre afgehaald aan het lijntje van de Potas vur de stasie, waar het ekstra salonrijtuig mè d’n vaartje van nul komma nul zal komme binne rijje. Prins Nilles laje we dan in z’n Ezelskarreke.’ Ook in het Nieuwsblad van het Zuiden staat een bericht dat Prins Nilles I, de Bergse carnavalsprins, met een Ezelskarreke zal worden ingehaald. Mistklappers Zo staan vele Krabben zaterdagmiddag bij het spoorlijntje - in de volksmond het Spirituslijntje - voor het station waar Prins Nilles I feestelijk wordt binnengehaald. ‘Zijn extra trein kwam onder veel lawijt over de met mistklappers (rook van saluutschoten) bestrooide rails aan. In een wonderlijk pronkrijtuig, dat officieel Ezelskarreke heet, reed Nilles d’n Eerste, zotskap op, met een scharlakenrode mantel en witte kousebenen en op de borst het teken van de Vergulde Krab, zijn stad binnen.’ Bergse gouden koets Het goud- en blauwkleurige Ezelskarreke wordt getrokken door twee Arabische volbloeden. De vorm van een koets is duidelijk te zien. De bok is vervangen door een draak met opengesperde bek, waarin de koetsier zit. Op de hoeken van de platte wagen staan grote grijnzende koppen met oorbellen en kleine blauwgrijze boerenpetjes. De prins staat onder een baldakijn, een met franjes afgewerkte overkapping. Daarboven een januskop met een door zwanen onder steunde kroon. In de beeldhouwkunst en schilderkunst is een januskop een hoofd met zowel aan de voorzijde als aan de achterzijde een gezicht. Een gezicht dat vooruit kijkt, naar de toekomst, en een gezicht dat terugkijkt, naar het verleden. Op de hoeken van het baldakijn hangen vier naar beneden kijkende bebaarde koppen. Twee minzaam lachende en Oudere Vastenavendvierders die ’t Ezelskarreke nog kennen, of dat wagentje hebben zien rijden, praten er nog in nostalgische, bijna mythische, termen over. Maar de meeste Bergenaren zullen de eerste prinsenwagen van Prins Nilles 1 alleen op foto’s, tekeningen of op een van de dvd’s van Vastenavend Verbeeld hebben gezien. De Stichting Vastenavend hoopt een remake van dat ‘wonderlijk pronkrijtuig’, als prototype voor latere vastenavendwagens, zo snel mogelijk weer aan het publiek te tonen. 4 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 5 Links: De voorpagina van het Vastenavendblatje uit 1948 met daarop een lijntekening van ’t Ezelskarreke. Midden: Prins Nilles I op ’t Ezelskarreke tijdens de intocht 1949. Rechts: Na de sleuteloverdacht op de pui van het stadhuis maakt Prins Nilles I nog een ereronde door de binnenstad. 1948. Foto's: Stichting Vastenavend. r

De Waterschans | 2021 | | pagina 3