TH Nieuwbouw krijgt bij de opening alle lof toegezwaaid ‘Eenprachtig gebouw, de Vischmarkt is er door verfraaid. Nog enkele dagen en het prachtige nieuwe gebouw, behoorende aan het St. Catharinagesticht, dat in betrekkelijk korten tijd werd opgetrokken aan de Vischmarkt zal geheel gereed zijn gekomen en in gebruik genomen. Zaterdag is de schutting verwijderd. Toen kon men eigenlijk pas het schitterende gebouw, dat een imposante indruk maakt, in zijn geheel bewonderen en naar de juiste waarde schatten. Prachtig gebrandschilderd glas laat heerlijk gekleurd licht vallen op de trappen, die naar boven leiden. Het is opvallend hoe uitzonderlijk veel licht en lucht het kostelijk gebouw binnendringt. Balcons, die aan de achterzijde van de ie etage zijn aangebracht, geven de bewoners gelegenheid een extra luchtje te scheppen en een kijkje te nemen in den heerlijken tuin, die daar onder ligt. De Eerwaarde Moeder-Overste van het St. Catharinagesticht, de Eerw. Rector Oomen en verder de Eerw. Zusters kunnen in alle opzich ten tevreden zijn met dit nieuwe gebouw, dat een schitterende aanwinst is en voor het gesticht, en voor de Vischmarkt en Bergen op Zoom.’ voor een architectuur die nederig was. Misschien was het dat de zusters die nederige stijl wel konden waarderen, denkt Stephan Asselbergs. De nieuwbouw kreeg bij de opening alle lof toegezwaaid, zo blijkt uit een artikel in het Dagblad van Noord-Brabant, dat Asselbergs op het spoor is gekomen. De krant schrijft in 1930: RK meisjesschool aan de Kloosterstraat, het Carmelitessen- klooster aan de Halsterseweg, het nonnenklooster op de hoek van Boxhornstraat en Noordsingel. ‘Als een van de laatste overblijfselen van de roomskatho lieke cultuur in Bergen op Zoom, maar zeker ook op zijn eigen merites, verdient deze creatie beter dan de slopershamer’. Want het aantal van oorsprong katholieke gebouwen laat zich inmiddels bijna op de vingers van een hand tellen. hij tot nu toe heeft ontdekt de voorbije jaren, is zeer de moeite waard. Om de vragen die ik hierboven opwierp meteen maar weer bij de kop te vatten. De Nijs was in zijn tijd, de jaren twintig van de vorige eeuw, een architect van naam, zeker in Bergen op Zoom was hij gewild. Met meer op zijn conto dan alleen dat hoofdgebouw aan het Sint-Catharinaplein. ‘Al zoekende bij het West-Brabants Archief ontdekte ik bouwtekeningen met zijn naam erop.’ Ook spitte de onderzoeker oude kranten door. En zo kwam Asselbergs er achter dat De Nijs niet alleen ’t Ketrientje tekende. Maar ook bijvoorbeeld Engelsestraat 28. Oftewel het voormalige bankgebouw met bovenwoning van de Amsterdamse Bank. Gebouwd in 1925 in expressionistische stijl met nieuw zakelijke elementen, het interieur in art deco. De Nijs ontwierp het samen met J. Ouëndag. Het gebouw biedt nu onderdak aan vrijmetselaarsloge L’Inséparable. Delftse School De eerste steen voor de nieuwe entree van het Sint- Catharinagesticht werd op 29 juni 1929 gelegd door moeder-overste Margaretha Calon. Tien maanden later was de bouw gereed. Het gebouw werd ontworpen in de stijl van het traditionalisme die vanaf 1925 opkwam. Deze stijl kenmerkt zich door eenvoudige vormen, gesloten gevels, zadeldaken en gebruik van natuurlijke materialen als baksteen en hout, de stijl wordt ook wel Delftse School genoemd, naar de Delftse hoogleraar Grandpré Molière, die zich afzette tegen de Nieuwe Zakelijkheid en pleitte Schril contrast Een ongekende lofzang. Die in schril contrast staat met hoe er nu in het algemeen naar het gebouw wordt gekeken. Asselbergs wijst als reden voor zijn zoekwerk ook nadruk kelijk op het feit dat met de sloop van ’t Ketrientje weer een relict verdwijnt uit de katholieke bloeiperiode van de stad. Verdwenen zijn onder meer het Aloysiuspatronaat, Juvenaat H. Hart, de Sint-Josephkerk met pastorie, het Antoniusklooster aan de Burg. van Hasseltstraat, de Architect van naam Al zoekende op internet stuitte Asselbergs, we kennen hem vooral ook als voorzitter van de Stichting In den Scherminckel, op de naam van ene Petrus de Nijs. ‘Ik had nooit van hem gehoord.’ Wat zijn roepnaam is, daar is hij nog niet achter. 'Het kan Piet zijn geweest. Of Peter.’ Zijn zoektocht gaat wat dat betreft dan ook voort. Maar wat 1 1 Het voormalige Sint-Jozefklooster aan de Bernadettestraat is een Rijksmonument. Foto: Corné de Weert. 16 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 WATERSCHANS No.4 DECEMBER 2021 17 Huize St.-Catharina in aanbouw. 1930. Foto: Collectie Nol Leys. L -

De Waterschans | 2021 | | pagina 9